Çocuk yıldızların ve ebeveynlerinin karmaşık dünyası: Çocuğunuzu bir yıldız yapmak iyi bir fikir mi?

T24 Dış Haberler

27 yaşındaki yıldız Zendaya, bir çocuğun yıldız olarak yetiştirilmesiyle ilgili, onu genç yaşta yetişkinliğe itmenin sonradan karmaşık duygulara neden olduğunu söyledi. 

Challengers oyuncusu Vogue’a şunları söyledi: “Ne kadar seçme şansım olduğunu bilmiyordum. Çocukların şöhret olması, halkın gözü önünde olması, çocuk oyuncu olması gibi konularda artık karmaşık hislerim var. Şöhretin zorluğu, geri almanın neredeyse imkansız olmasıdır, dolayısıyla bir çocuk muhtemelen sonsuza kadar ebeveynlerinin yaptığı seçimlerin gölgesinde yaşayacaktır”

Disney yıldızı Alyson Stoner, “Genç yaşta şöhrete kavuşan çocuk yıldızlarda, böyle bir yetiştirilme tarzının yarattığı baskının toksik davranışlara dönüşmesiyle birlikte ‘küçük yaştan tren kazasına’ gidişatını takip etme eğilimi var” dedi. 

Disney Channel’ın komedi dizisi Shake It Up’ta 14 yaşında Rocky Blue ile ilk kez sahneye çıkan Dune yıldızı Zendaya, “Şimdi bir yetişkin olduğum için anlayabiliyorum. Çok yetişkin bir konuma itildiğimi hissettim. Çok erken yaşta ailemin geçimini sağlayan kişi olmaya başlamıştım ve aile içinde rol değişimi çok fazlaydı” diye konuştu. 

Macaulay Culkin, henüz 10 yaşındayken 1990 Noel klasiği Evde Tek Başına filminde Kevin McAllister rolünü canlandırarak ailesinin geçimini sağlayan kişi oldu. 

                         

Ebeveynleri Christopher Cornelius Kit Culkin ve Patricia Brentrup, Macaulay ve kardeşleri Kieran ve Rory’nin kariyerlerini yönetmeye başladı.

Macaulay şöhrete kavuştukça, şöhretten önce maddi sıkıntı çeken ailenin mali durumu ve Macaulay sayesinde kazanılan servet 1995’te ayrılan Kit ile Patricia arasında sert bir velayet savaşına yol açtı.

Patricia, yasal dilekçesinde Kit’i “aşırı içki içmek, fiziksel taciz ve sadakatsiz davranışlar” ile suçladı. 

Macaulay o zamanlar annesinin yanında yer alırken, 15 yaşından itibaren her ikisini de yasal vasileri olmaktan çıkararak parası ve kariyeri üzerinde kontrol sahibi olmalarını engelledi. 

Velayet savaşı sırasında Macaulay, her zaman karanlıkta bırakılan 50 milyon dolarlık servetini öğrendiğini söyledi. New York Magazine’e konuşan Macaulay: “Babam, onun hakkında yazılanları okumayayım ya da ne kadar kazandığımı öğrenmeyeyim diye benden gazeteleri saklardı” dedi. 

                                 

Dünyanın en ünlü çocuk yıldızlarından biri olan Judy Garland ise Oz Büyücüsü’nde 16 yaşındayken genç Dorothy Gale rolüyle üne kavuştu ve uluslararası şöhret kazandı. Garland, kendisi ve kardeşleri hakkında “Annem yıldız olmamız gerektiğine karar verdi. Bizi önemli birinin bizi görebileceği her yere sürüklemeye başladı. Çocukken istendiğimi hissettiğim tek zaman sahnede performans sergilediğim zamanlardı. Hasta olmam ve performans sergilemek istememem durumunda annem beni tehdit ederdi” diye konuştu. 

Uyuşturucu kullanımı ve yeme bozukluklarıyla dolu bir hayatın ardından Garland, 47 yaşında kazara aşırı dozdan hayatını kaybetti. 

                                     

Guardian’a konuşan Drew Barrymore, beyazperdede ilk kez Ken Russell’ın yönettiği Altered States’te 5 yaşında göründü ve iki yıl sonra Gertie rolüyle şöhrete kavuştu.

Drew’un annesi Jaid, menajeri olmasının yanı sıra, şu anda 49 yaşında olan yıldızı çocukluğunda gece kulüplerine götürmüş ve orada yetişkinmiş gibi içki içmesine izin vermişti. 13 yaşına geldiğinde, iki kez rehabilitasyona gittiğini ve 18 ay tedavi gördüğünü anlatan yıldız 14 yaşında ebeveynleri ile ilişkisini tamamen kesti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir